Затверджую:
Старший майстер
_________________Кушнір А. Ф.
План уроку
Тема 10: Навчання керуванню краном (попереднє навчання на
крані-тренажері без напруги).
Тема уроку:1 Придбання навичок по управлінню
краном без напруги. Відпрацювання рухів одним контролером та двома одноразово.
Мета уроку:
навчальна – практичне придбання умінь по
управлінню краном без напруги.
розвивальна
– розвити у учнів логічного мислення над
виконанням завдання.
виховна – привити учням інтерес до обраної професії, відповідальність,
зібраність.
Тип уроку: урок формування початкових
умінь.
Дидактичне забезпечення: інструкційні картки.
Матеріально-технічне
забезпечення: плакати, «Інструкція з охорони
праці для машиністів крана».
Міжпредметні зв’язки: Устаткування та обслуговування кранів металургійного виробництва.
Охорона праці.
Методи навчання: практичний показ прийомів
роботи.
Форми організації навчальної
діяльності: фронтально-групова.
Література: Камишев А. Г. «Електромостові
крани»
«Інструкція
для машиністів крана»
Хід уроку
І
Організаційна частина
Перевірити
наявність учнів
Перевірити
готовність учнів до уроку
Інструктаж
з охорони праці
ІІ Вступний
інструктаж
Повідомлення
теми та мети уроку
Мотивація
навчальної діяльності
Формування у учнів практичного
застосування набутих знань та навичок під час вивчення теми.
ІІІ
Актуалізація опорних знань
·
Які особливості охорони праці на кранах?
·
Які правила підіймання та сходження з крана?
ІV Пояснення нового
матеріалу
·
Яка послідовність збирання і розбирання схеми крана,
приладів безпеки (без напруги).
·
Відпрацювання рухів одним контролером та двома одноразово
(без напруги).
До роботи приступати тільки у справних засобах
індивідуального захисту, придатний спецодяг, захисна каска повинна бути без
пошкодження, скло захисних окулярів чистими.
Підніматися на кран та сходити з
нього необхідно по сходинах посадкового майданчика, тримаючись за поручні.
З посадкового майданчика заходити
в кабіну крана тільки тоді коли двері кабіни знаходяться навпроти посадкового
майданчика.
Впевнитись, що кран
обезструмлений (вимкнутий рубильник). Отримати дозвіл зайти на кран, якщо є
машиніст попередньої зміни.
Вияснити технічний стан крана по
зауваженням у журналі (або зі слів машиніста). На ручку рубильника повісити
попереджуючий плакат.
При вимкнутому струмі та неробочих механізмах
візуально оглянути механічне та електричне обладнання крана.
Після задовільного результату
огляду механізмів приступити вмикати
схему керування крана (без напруги):
·
на посадковому майданчику закрити ланцюжок на перилах;
·
закрити двері кабіни і цим зімкнути блок-контакт дверей;
·
перевірити на зімкнення блок-контакт люка;
·
перевірити положення ричагів у кінцевих вимикачах;
·
планка обмежувача підйому гакової підвіски не повинна
знаходитись у крайньому положенні;
·
аварійний рубильник поставити у початкове положення;
·
ручки контролерів поставити у нульове положення;
·
ввімкнути ключ-бірку;
·
після підготовки збирання схеми керування вмикаємо
пускову кнопку лінійного контактора захисної панелі (без напруги);
·
розбирання схеми керування це – вимкнення ключ-бірки,
аварійного рубильника, відкрити двері кабіни або по необхідності люка.
Приводиться механізм у рух за допомогою контролера.
Зводиться ручка контролера з нульового положення у необхідний напрямок.
Поступово по ступеням контролера
змінюється швидкість руху механізма.
Зупинка механізма здійснюється встановленням ручки
контролера на нульове положення, при цьому поступово по ступеням і плавно
виконується гальмування.
При вмиканні ручки контролера у
іншу сторону механізм буде обертатись у зворотному напрямку.
Керувати механізмами крана
необхідно, згідно «Інструкції для машиністів крана», одним контролером. При
необхідності керувати краном дозволяється двома контролерами але не більше.
Під час викладення нового матеріалу майстер демонструє
прийоми:
·
збирання та розбирання схеми керування краном, приладів
безпеки (без напруги);
·
демонстрація рухів одним контролером та двома;
·
дотримання техніки безпеки на висоті.
Учні відтворюють показані майстром прийоми:
·
зімкнення блок-контакту дверей і люка;
·
встановлення нульового блокування контролера;
·
перевірка готовності до роботи кінцевих вимикачів,
обмежувача гакової підвіски;
·
дотримання техніки безпеки.
Інструктаж дотримання техніки безпеки:
·
дотримання правил техніки безпеки під час роботи на
висоті;
·
дотримання правил охорони праці під час керування краном.
V Закріплення вивченого матеріалу:
·
Як необхідно поступово збирати схему керування краном?
·
Чому переводити контролер плавно і поступово через
нульове положення?
Виробниче
завдання учням для самостійного виконання:
·
Відпрацювання вправ по збиранні та розбиранні схеми
керування краном.
·
Відпрацювання вправ по гальмуванні механізмів.
·
Керування механізмами крана одним контролером, двома.
VI Поточний інструктаж
Цільовий обхід робочих
місць учнів з метою перевірки:
·
перевірка правильності виконання трудових прийомів та
операцій;
·
між операційний контроль;
·
перевірка якості виконаної роботи;
·
дотримання техніки безпеки.
VIІ Заключний інструктаж
·
аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
·
демонстрація кращих робіт, оцінювання;
·
робота над помилками інших учнів;
·
аналіз засвоєння правил техніки безпеки;
·
домашнє завдання:
Скласти таблицю на що необхідно
звернути увагу під час огляду крана.
Майстер виробничого навчання Півинь Л.І
Комментариев нет:
Отправить комментарий