Відкритий урок майстра в/н Буркової Г.О.

Затверджую ст. майстер
___________Кушнір А.Ф.

План уроку виробничого навчання

Тема програми 2. Слюсарні роботи.
Відкритий урок №7. Різання металу. Різання ручними ножицями листового металу. Різання ножівкою листового та пруткового металу з поворотом полотна. Різання листового металу важільними ножицями.
Мета уроку:
Навчальна – формування у учнів початкових умінь з операції різання. Навчити правильно виконувати різання металу ножицями та ножівкою. Заправляти ножівкове полотно та приймати правильне робоче положення при різанні.
Розвивальна – розвити у учнів логічне мислення, пам’ять над виконанням завдання.
Виховна – виховати високу продуктивність праці і якість продукції, дбайливе ставлення до інструменту та матеріалу.
Тип уроку – вивчення трудових прийомів та операцій.
Вид уроку – пояснювально-демонстраційний.
Дидактичне забезпечення –плакати,креслення, інструкційні карти.
Матеріально-технічне забезпечення уроку –  креслярки, лінійки, кутники, молотки, ножиці, ножівки для різання металу, зразки готової продукції. Міжпредметні зв’язки – спецтехнологія, креслення, охорона праці, матеріалознавство.
Методи навчання – інструктивний показ вправ та прийомів.
Форма організації навчальної діяльності – фронтально-групова.
Місце проведення занять – слюсарна майстерня.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
- перевірити наявність учнів.
- перевірити зовнішній вигляд учнів.
- повідомити тему та мету уроку

Актуалізація опорних знань:
З предмету по спецтехнології ви вже вивчали дану тему. Давайте трішки пригадаємо:
-         Що таке різання металу?
Різання – це розділення металу на частини.
-         Які інструменти використовують при різанні металу?
Ножиці, ножівки.
Добре. На минулому уроці ми з вами розглядали тему «Згинання». Так ось дайте мені відповідь на такі питання:
-         Що таке згинання?
Згинання – це спосіб обробки металу, при якому заготовці або її частині надають потрібної форми.
-         Назвіть правила Техніки Безпеки при згинанні.
Заготовку закріплювати в лещатах міцно; Працювати лише на справному обладнанні; Працювати у рукавицях та захисних окулярах.
Мотивація навчальної діяльності: учням необхідно це знати для того, щоб вміти вірно виконувати процес різання металу ножицями та ножівкою, вміти вірно користуватись інструментом.

II. Вступний інструктаж
Пояснення нового матеріалу:
а) загальні відомості;
б) різання металу ручними ножицями;
в) різання металу важільними ножицями;
г) техніка безпеки при різанні металу ножицями;
д) підготовка до роботи ножівкою;
е) правильне положення при різанні металу ножівкою;
є) різання листового та пруткового металу ножівкою;
ж) типові помилки та техніка безпеки при різанні металу ножівкою.
     Обробка металів різанням є і на багато років залишиться основним технологічним прийомом виготовлення точних деталей машин і механізмів.
     Різанням називають відділення частини заготовок від сортового або листового металу. Різання виконують зі зняттям стружки та без зняття стружки. Різання зі зняттям стружки виконують ручною ножівкою, на ножівкових, круглопиляльних, токарно-відрізних верстатах. Без зняття стружки – ручними важільними ножицями, гострогубцями, труборізами, прес-ножицями. Суть процесу різання ножицями полягає у відокремленні частини металу під дією пари різальних ножів. Розрізувальний лист розміщують між верхнім та нижнім ножами. Верхній ніж, опускаючись, тисне на метал і розрізує його. Ножі виготовляють зі сталі У7, У8.
     Звичайні ручні ножиці застосовують для різання стальних листів завтовшки 0,5…1 мм і листів з кольорових металів завтовшки до 1,5 мм. Ручні ножиці виготовляють з прямими і кривими різальними лезами. За розміщенням різальної кромки лез ручні ножиці поділяють на праві та ліві.

Ручні ножиці для різання металу:
а) з прямими лезами; б) прямі праві; в) з кривими лезами.
     Правими називають ножиці, у яких скіс на різальній частині кожної половини знаходиться з правого боку. Лівими називають ножиці, у яких скіс на різальній частині кожної половини розташовано з лівого боку.
     Ножиці тримають правою рукою, охоплюючи рукоятки чотирма пальцями і притискуючи їх до долоні; мізинець розміщують між рукоятками.
Положення руки на рукоятках ножиць при різанні (а) і прийоми різання ножицями (б-г)
     Стиснуті вказівний, безіменний і середній пальці розтискують, випрямляють мізинець і його зусиллям відводять рукоятку ножиць на потрібний кут. Утримуючи лист лівою рукою, подають його між різальними кромками, спрямовуючи верхнє лезо точно посередині розмічальної лінії, яка при різання має бути видною. Потім, стискуючи рукоятку всіма пальцями правої руки, здійснюють різання.
     Важільні ножиці застосовують для різання листової сталі завтовшки до 4 мм, алюмінію та латуні – до 6 мм. Верхній шарнірно закріплений ніж приводиться в рух від важеля. Нижній ніж – нерухомий. Ножі виготовляють зі сталі У8, кути загострення граней – 5…85*.
Важільні ножиці: 1- станина; 2- рукоятка; 3- верхній ніж; 4- лист металу.
     При різанні металу правою рукою обхоплюють рукоятку важеля і плавно переміщюють його у верхнє положення, при цьому верхній ніж відходить уверх. Потім вкладають лист металу в горизонтальному положенні так, щоб лінія розрізу збігалася з лезом верхнього ножа. Рухом руки опускають важіль з ножем доти, доки частина металу не буде перерізана.
Техніка безпеки при різанні металу ножицями:
-         Ножиці повинні бути добре заточені, різати без задирів, не мяти ріжучий метал;
-         Оберігати руки від поранень об ріжучі кромки ножиць і заусениць на металі;
-         Приділяти увагу положенню пальців лівої руки, підтримуючи лист металу;
-         Систематично прибирати обрізки і заготовки біля робочого місця.

     Ручна ножівка – інструмент для різання товщих, ніж при різанні ножицями, листів штабового, круглого та профільного металу, а також для прорізування шліців, пазів, обрізування й вирізування заготовок по контуру.
     Ручна слюсарна ножівка складається зі станка 1 і ножівкового полотна 5. На одному кінці рамки є нерухома головка 4 з хвостовиком і рукояткою 2, а на іншому рухома головка 6 з натяжним гвинтом і гайкою 7 для натягування полотна. У головках 4 і 6 є прорізи 3, у які вставляють ножівкове полотно і закріплюють штифтами. Ножівкове полотно – це тонка, вузька стальна пластина з двома отворами для закріплення, яка має зуби на одному з ребер. Полотна виготовляють зі сталі У10А та Х6ВФ.
     Перед роботою ножівкою міцно закріплюють розрізуваний матеріал у лещатах (рівень кріплення має відповідати зросту працюючого). Потім вибирають ножівкове полотно згідно з твердістю, формою і розмірами розрізуваного металу. Ножівкове полотно встановлюють у прорізи головки так, щоб зуби були спрямовані від рукоятки, а не до неї.
     При різанні металу ручною ножівкою стають перед лещатами прямо, вільно і стійко, впівоберта до губок лещат або осі оброблюваної заготовки.
Положення корпусу та рук при роботі ручною ножівкою.
     Поза робітника вважається правильною, якщо між плечовою та ліктьовою частинами зігнутої у лікті правої руки з ножівкою, встановленою на губки лещат, утворюється прямий кут.
     Рух ножівки має бути строго горизонтальним. Натискують на станок обома руками, але більше зусилля роблять лівою рукою, а правою здійснюють головним чином зворотно-поступальний рух ножівки.
     У процесі різання здійснюється два ходи: робочий, коли ножівку переміщують вперед від працюючого, і холостий, коли ножівку переміщують назад, у напрямі до працюючого.
     Різання круглого металу. Мал. А На заготовці, яку розрізують, попередньо роблять розмічальну риску. Затискують у лещатах в горизонтальному положенні і для спрямування ножівки тригранним напилком по рисці роблять неглибокий пропил. Встановивши в пропил ножівку, ріжуть, не відламуючи частини, які відрізають.
Різання круглого(а) та квадратного(б) металу ножівкою
     Різання квадратного металу. Мал. Б Заготовку закріплюють у лещатах і в місці майбутнього прорізу тригранним напилком роблять неглибокі пропили для кращого спрямування ножівки. На початку операції ножівку нахиляють вбік від себе. У міру врізування нахил поступово зменшують доти, доки зріз не дійде до протилежної кромки ножівки. Потім заготовку розрізують при горизонтальному положенні ножівки.
     Різання металу ножівкою з повернутим полотном. Здійснюють при довгих або глибоких розрізах, коли не вдається довести розріз до кінця через те, що рамка ножівки впирається у торець заготовки і заважає подальшому розрізуванню.
     Однак є інший спосіб: різати ножівкою, полотно якої повернуте на 90*. Для цього полотно вставляють у бокові прорізи головок рамки. При такому положенні ножівки працюють обережно, бо при перекосі рамки ножівкове полотно може зламатися.
     Аналіз типових помилок при різанні металу ножівкою
Характерні помилки
Причини
Методи усунення
Скісний кут зрізу заготовки по товщині.
Різання було виконане під кутом, або лезо ножівки було невірно закріплене.
Виконувати різання перпендикулярно заготовці, закріпити лезо ножівки.
Різання металу не по розмітці.
Погано затиснута заготовка або лезо ножівки.
Закріпити заготовку або лезо ножівки.
Різання незавершене тому що лопнуло ножівкове полотно.
Сильно натягнуте полотно.
Трішки послабити полотно.


Техніка безпеки при різанні металу ножівкою:
-         міцно зміцнювати ручку на хвостовику, щоб при роботі вона не зіскочила і вістрям хвостовика не поранила руку;
-          перерізуваний метал міцно затискати в лещатах, щоб він не випав при перерізанні ножівкою і не забив ноги працюючого;
-          ошурки з верстака змітати щіткою;
-         не можна працювати ножівкою без ручки або з тріснутою ручкою;
-         робоче місце має бути чистим.
А зараз зверніть свою увагу на екран та подивіться відео презентацію про те, які новітні методи різання металу застосовують на великих підприємствах.

Закріплення нового матеріалу
-         показати хватку інструменту при різанні металу.
-         Показати постановку корпуса при різанні металу.
-         Коментуючи, показати як виконується різання круглого металу.
-         Коментуючи, показати як виконується різання квадратного металу.
-         Яких правил техніки безпеки необхідно дотримуватись при різанні металу ножівкою?
ІІІ. Поточний інструктаж
Завдання на день – різання чорного та кольорового металу діаметром до 1,5 мм ножицями; різання металу ножівкою – листового, квадратного, пруткового та з повернутим полотном.
Цільовий обхід робочих місць учнів з метою перевірки:
-         Правильної організації робочих місць;
-         Правильність виконання прийомів;
-         Вміння учнів правильно користуватись інструментом;
-         Правильність виконання вимог охорони праці в процесі роботи;
-         Якість виконання завдання.
IV. Заключний інструктаж
Підсумок роботи по темі уроку:
-         Проаналізувати, як учні засвоїли правила техніки безпеки при роботі в навчальній майстерні;
-         Проаналізувати та продемонструвати краще виконані роботи;
-         Оцінити учнів;
-         Завдання додому – М.І. Макієнко «Слюсарна справа» ст. 175-182; скласти кросворд на тему «Різання металу».
-         Прибрати робоче місце та майстерню.

Майстер виробничого навчання                                                      Буркова Г.О.







Комментариев нет:

Отправить комментарий