Плани уроків 2-й курс Тема-8

                        Затверджую:
                        Старший майстер

_________________Кушнір А. Ф.

План уроку

Тема 8:               Практичне вивчення будови та ремонт механічного обладнання кранів металургійного виробництва.
Тема уроку:3       Навчання ремонту та заміні ходової букси. Ревізія підкранового шляху.
Мета уроку:
навчальна –       формування початкових умінь під час ремонту вузлів та деталей крана.
розвивальна –    розвити у учнів логічне мислення над виконанням завдання.
виховна –  привити учням відповідальність за доручену справу, дбайливого відношення до інструменту.
Тип уроку: урок формування початкових умінь.
Дидактичне забезпечення: інструкційні картки.
Матеріально-технічне забезпечення: плакати, набір слюсарного інструменту.
Міжпредметні зв’язки:    Устаткування та обслуговування кранів металургійного виробництва. Охорона праці.
Методи навчання: практичний показ прийомів роботи.
Форми організації навчальної діяльності: використання групової роботи учнів у процесі практичного вивчення теми.
Література:        Камишев А. Г. «Ремонт кранів металургійних заводів»
                            Васильчик М. В. «Основи охорони праці»

Хід уроку
І Організаційна частина
         Перевірити наявність учнів
         Перевірити готовність учнів до уроку
         Інструктаж з охорони праці
ІІ Вступний інструктаж
         Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
Навчити учнів практично застосовувати раніше набуті знання під час ремонту механічного обладнання крана.
ІІІ Актуалізація опорних знань
·        У якому випадку заміняються обкладки на колодках гальма?
·        Чому гальмо не утримує вантаж у загальмованому стані?
ІV Пояснення нового матеріалу
Основні питання, що розглядаються на уроці:
·        Яке призначення ходових коліс?
·        Застосування яких букс надає полегшення їх заміні?
·        Дотримання правил техніки безпеки під час заміни ходової букси.
Ходові колеса служать для переміщення кранів і кранових візків по рельсам. Колеса застосовують з двома ребордами, які запобігають сходу їх з рельсів. Товщину реборд виготовляють рівній 25-50 мм. Поверхня катання коліс (ободу) виготовляють циліндричною.
Ходові колеса кранів розділяють на ведучі, які пов’язані з приводом механізма переміщення та ведомі, які беруть на себе частину ваги крана і вантажу, вони встановлюються на іншій стороні крана.
Ходові колеса моста і візка закріплені на валах і обертаються разом з ними у підшипниках кочення, які розміщають у буксах. Букси можуть бути від’ємні і роз’ємні.
Застосовування від’ємних букс дозволяє під час ремонту викотить зношені ходові колеса разом з підшипником. Це дає можливість застосовувати агрегатно-вузловий метод ремонту обладнання крана. Полегшує розбирання та складання механізмів переміщення та прискорює заміну спрацьованих ходових коліс і підшипників.
При великій ширині прольоту цеха виникають перекоси моста крана, внаслідок чого збільшується тертя реборд коліс з рельсами, а внаслідок знижується термін роботи коліс та рельсів.
Під час різкого гальмування ходових коліс виникає «пробуксовування» внаслідок чого колесо отримує місцеве пошкодження.
Невірне встановлення вісі і букси приводе до швидкого зношення коліс. Зношення ходових коліс допускається до 50-60 % початкової товщини.
Виявляють: поломку диска і ступиці колеса, розкотування бандажу, зношення втулки, послаблення кріплення зубчатого вінця до колеса, спрацювання шпоночного паза.

Інструкційно-технологічна картка заміни ходових колес

№ крока
Найменування операції
Інструкційні вказівки
Необхідний інструмент
Крок № 1



Крок № 2




Крок № 3
Знімання спрацьованої букси ходового колеса переміщення моста крана

Заміна нової букси ходового колеса переміщення моста крана
Встановлюють кран зі сторони колеса, яке заміняють, на домкрат

Встановлюють нову буксу ходового колеса переміщення моста крана

Закладення мастила у підшипник букси. Знімають домкрат.
Домкрат



Молоток, гайкові ключі



Лопаточка
Підкранові шляхи служать для направлення руху ходових коліс моста, візка.
Рельси розміщаються на підкранових балках. Найбільше поширений спосіб кріплення рельсів до балок це застосування прижимних планок та болтів з гайками. Не вірне вкладання рельсів призводе до тріщини у металоконструкцій крана та балки.
Під час огляду підкранових шляхів моста крана і візкових здійснюють:
·        перевірку кріплення рельсових шляхів, стан зварювальних швів;
·        з’єднання рельсів у містах стику;
·        ступінь зношення рельсів та підкранових балків;
·        наявність тріщин, вищерблення на поверхні головки рельсу;
·        кріплення підкранових балок до колон цеха;
·        огляд тупікових упорів.
Результати огляду записують у спеціальний журнал.
Під час монтажу підкранових шляхів надійно встановлюють тупікові упори для запобігання падіння з шляху.
Ремонт підкранових шляхів здійснюється ремонтним персоналом, з нарядом-допуском.
Під час ремонту на підкрановому шляху всі крани зупинені і обезструмлені.
Змащують підкранові рельси у шахматному порядку для того, щоб не порушити контакт з заземляючим контуром колон цеха.
Під час викладання нового матеріалу майстер демонструє прийоми:
·        Виявлення придатності ходового колеса до роботи.
·        Приймання участі у заміні ходової букси.
·        Розбирання ходової букси у слюсарній майстерні.
·        Перевірка стану підкранових рельсів.
·        Дотримування техніки безпеки під час роботи.
Учні відтворюють показані майстром прийоми:
·        Приймають участь у заміні ходової букси.
·        Змащення підшипника букси.
·        Дотримування правил техніки безпеки.
Інструктаж дотримання техніки безпеки:
·        дотримання техніки безпеки під час роботи на висоті;
·        правила протипожежних міроприємств з мастилами.
V Закріплення нового матеріалу
·        Що надає агрегатно-вузловий метод ремонту?
·        При яких пошкодженнях заміняють ходове колесо?
·        Як змащують підкранові рельси?
Аналіз типових помилок:
До передчасного зношення реборди колеса приводе:
·        Невірне встановлення вісі ходового колеса;
·        Зношений стан рельсів підкранового шляху – своєчасно не замінили колесо;
·        Не вірно підібрані діаметри коліс.
VI Поточний інструктаж
Цільовий обхід робочих місць учнів з метою перевірки:
·        організація робочого місця;
·        перевірка правильності виконання трудових прийомів та операцій;
·        між операційний контроль;
·        перевірка якості виконаної роботи;
·        перевірка правильності виконання вимог охорони праці в процесі роботи.
VIІ Заключний інструктаж
·        аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
·        демонстрація кращих робіт, оцінювання;
·        робота над помилками інших учнів;
·        аналіз засвоєння техніки безпеки;
·        видача домашнього завдання: скласти таблицю норми браковки елементів крана механічного обладнання.






         Майстер виробничого навчання _______Півинь Л.І._________________








                        Затверджую:
                          Старший майстер

_________________Кушнір А. Ф.

План уроку

Тема 8:               Практичне вивчення будови та ремонт механічного обладнання кранів металургійного виробництва.
Тема уроку: 6      Навчання агрегатно-вузлового методу ремонту зубчатого редуктора, заміна мастила.
Мета уроку:
навчальна –       формування початкових умінь під час ремонту деталей крана.
розвивальна –    розвити у учнів логічне мислення над виконанням завдання.
виховна –  привити учням дбайливого відношення до інструменту, відповідальність за доручену справу.
Тип уроку: урок формування початкових умінь.
Дидактичне забезпечення: інструкційні картки.
Матеріально-технічне забезпечення: плакати, набір слюсарного інструменту.
Міжпредметні зв’язки:    Устаткування та обслуговування кранів металургійного виробництва. Охорона праці.
Методи навчання: практичний показ прийомів роботи.
Форми організації навчальної діяльності: виконання групової роботи учнів у процесі практичного вивчення теми.
Література:        Камишев А. Г. «Ремонт кранів металургійних заводів»
                            Васильчик М. В. «Основи охорони праці»

Хід уроку
І Організаційна частина
         Перевірити наявність учнів
         Перевірити готовність учнів до уроку
         Інструктаж з охорони праці
ІІ Вступний інструктаж
         Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
Формування у учнів початкових умінь та навичок агрегатно-вузлового методу ремонту механічного обладнання.
ІІІ Актуалізація опорних знань
·        У якому випадку заміняють гак?
·        Які пошкодження виявляють під час огляду блочної підвіски.
ІV Пояснення нового матеріалу
Основні питання, що розглядаються на уроці:
·        Яке призначення складових частин зубчатого редуктора?
·        Яку перевагу надає застосування агрегатно-вузлового методу ремонта редуктора?
·        Які правила охорони праці необхідно дотримуватися під час ремонту?
Передачу руху від двигуна до робочого органу крана здійснюється найбільш поширеним способом зубчатою передачею, яка на крані являється складовою частиною редуктора.
Редуктором називають механізм, який служить для зміни швидкості обертання механізма при передачі руху від одного вала до іншого і зміни обертаючого моменту.
Редуктор складається із декілька зубчатих передач, які розміщаються у закритому корпусі з масляною ванною.
Корпус редуктора кріпиться до станини на крані за допомогою болтового кріплення.
Циліндричні зубчаті передачі складаються з шестерні і зубчатого колеса, які закріплені на валах, вісі яких паралельні. У передачі можуть бути слідуючі дефекти:
·        спрацювання зубів циліндричної шестерні;
·        невірне зачіпання зубів передачі;
·        тріщини у зубах шестерні;
·        поломка зуба шестерні;
·        послаблення або випадання шпонки, за допомогою яких шестерні закріпляються на валах.
Підшипник являє собою опору, у якій обертаються шийки вісей та валів механізмів.
Підшипники кочення широко застосовують у редукторах, буксах ходових коліс, блоках, опорах барабанів, підвісках гака. Ефективна робота підшипника залежить від вірного монтажу та своєчасного змащування.
Вал, деталь циліндричної форми, призначається для передачі крутячого моменту від одної деталі до іншої. Вал у редукторі здійснює передачу. Під час огляду виявляється пошкодження:
·        Тріщина у тілі вала.
·        Поломка вала.
·        Згинання вала.
Деталі редуктора, які складають механічний вузол, розміщенні у нижній частині – масляній ванні.
Друга половина, верхня частина, це кришка редуктора. Вони з’єднуються болтовим з’єднанням. Для щільності з’єднання під кришку встановлюють прокладку (матеріал прешпап’є).

Інструкційно-технологічна картка ремонту деталей редуктора

Види зіпсованостей
Причина
Інструкційні вказівки методи усунення
Необхідний інструмент
Тріщини на валах, поломка, згинання
Матеріал, який не відповідає виготовленню вала.
Перенавантаження механізма.
Брак під час виготовлення.
Необхідно правити вал під нагрівом.
Дозволяється у допустимих розмірах зварювання.
Молоток, пристосування для зварювання та нагрівання
Швидке спрацювання підшипників, підвищене нагрівання
Деформація елементів підшипника.
Перекошення валу з підшипником під час монтажу.
Невідповідне мастило.
Промити, замінити мастило.
При необхідності замінити підшипник.
Якісно провести монтаж підшипника.
Пристосування для змащування, гайкові ключі, молоток
Вищерблення зуба шестерні.
Порушення з’єднання передачі.
Тріщина у колесі шестерні.
Попадання на зуби шестерні зайвих предметів.
Спрацювання зубів шестерні.
Брак ливарного виробу.
Своєчасний огляд.
Не допускати перенавантаження.
При необхідності замінити зубчаті колеса (шестерні).
Гайкові ключі
Нагрівання, шум під час роботи редуктора
Недостатня кількість мастила.
Пошкодження зуба шестерні.
Спрацювання зуба.
Брак ливарного виробу.
Послаблене болтове з’єднання редуктора, кріплення до станини крана.
Не допускати перенавантаження механізма.
При необхідності замінити зубчаті колеса (шестерні).
Підтягнути гайки на болтовому з’єднанні.
Перевірити рівень мастила.
Гайкові ключі, щуп для вимірювання мастила

Розбирання та заміна деталей вузла механізма потребує визначеного часу. Це приводе до простою роботи крана та впливає на якісне виконання змінного завдання.
Тому широко застосовують спосіб агрегатно-вузлового ремонту механізмів крана. Знімають редуктор з крана кран-балкою (тельфером), який розміщений на ремонтному майданчику під потолком цеха. Знятий редуктор відправляють на детальний ремонт у слюсарну майстерню.
Підіймають на кран раніше відремонтований редуктор і встановлюють на станину крана, закріплюють болтовим з’єднанням. Цим скорочують термін ремонту крана.
Під час викладання нового матеріалу майстер демонструє прийоми:
·        Розбирання редуктор на деталі.
·        Визначення спрацьовані деталі.
·        Заміна мастила у редукторі.
·        Дотримання правил охорони праці.
Учні відтворюють показані майстром прийоми:
·        Приймання участі у розбиранні редуктора.
·        Визначення придатності деталей.
·        Заміна мастила у редукторі.
Інструктаж дотримання техніки безпеки:
·        дотримання правил техніки безпеки під час роботи на висоті;
·        правила підіймання інструменту на кран;
·        дотримання техніки безпеки під час ремонту редуктора.
V Закріплення нового матеріалу
·        При яких пошкодженнях заміняють вали, шестерні у редукторах?
·        Як кріпиться редуктор до станини крана?
Аналіз типових помилок:

Характерні помилки
Причина
Методи усунення
Інструмент
Вищерблення зуба шестерні.
Шум під час роботи механізма.


Під час роботи механізма пропускається рідке мастило з редуктора.
Не вірний рівень мастила у редукторі.
Послаблене кріплення редуктора до станини крана.

Не щільне прилягання кришки з прокладкою до нижньої ванни редуктора.
Встановити рівень мастила.
Підтягнути гайки на болтах кріплення редуктора.

Замінити прокладку, перевірити болтове з’єднання
Масльонка

Гайкові ключі



Гайкові ключі

Виробниче завдання учням для самостійного виконання:
·        Підготування змінних деталей редуктора.
·        Заміна мастила у ванні редуктора.
·        Заміна деталей у редукторі.
·        Дотримання правил техніки безпеки.
VI Поточний інструктаж
Цільовий обхід робочих місць учнів з метою перевірки:
·        організація робочого місця;
·        перевірка правильності виконання трудових прийомів та операцій;
·        між операційний контроль;
·        перевірка якості виконаної роботи;
·        перевірка правильності виконання вимог охорони праці в процесі роботи.
VIІ Заключний інструктаж
·        аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
·        демонстрація кращих робіт, оцінювання;
·        робота над помилками інших учнів;
·        аналіз засвоєння правил охорони праці;
·        домашнє завдання:
Описати – дію машиніста крана після ремонту крана.







         Майстер виробничого навчання      Півинь Л.І





Комментариев нет:

Отправить комментарий